Jaké jsou důvody onemocnění či sehnání ledvin?

V první řadě by si každý člověk měl uvědomit, že nemocné ledviny nebolí. K zhoršení funkce ledvin (onemocní ledvin), je mnoho důvodů. Může se jednat například o vysoký krevní tlak, zánět ledvin, ledvinové kameny, otrava potravinami, či vrozená nemoc například polycystóza ledvin.

Aby se u zdravého člověka zachovala správná funkce ledvin, měl by především dodržovat správnou výživu, nekouřit, nepít alkohol, pokud možno vyvarovat se velkému stresovému napětí, hlídat si svůj krevní tlak. Pro správné fungování ledvin se také doporučuje, aby člověk chodil na procházky či sportoval.

Onemocnění ledvin také může souviset i s jiným druhem onemocnění. Onemocnění ledvin může nastat, pokud člověk má onemocnění diabetem (cukrovkou). Při špatné kompenzaci diabetu, dochází na ledviny k nátlaku na vylučování velkého množství tekutin, což ledvinám neprospívá. Diabetičtí pacienti pokud mají vysoký krevní cukr a nejsou správně kompenzování (léčeni) mají potřebu přijímat vysoké množství tekutin, které ledviny nestíhají vylučovat. To následně způsobuje otoky, zvyšuje krevní tlak a dochází k narušení rovnováhy funkčnosti ledvin.