Význam a funkčnost ledvin v lidském těle

Každý člověk má ve svém organismu dvě ledviny. Může se stát, že se člověk přijde na svět pouze s jednou ledvinou. Ledviny v lidském organismu mají za svůj úkol odvádět škodlivé látky z těla v podobě moče. Tato moč se škodlivými látkami vzniká filtrací, kterou právě provádí ledviny. Dále mají ledviny za úkol hlídat krevní tlak a další nezbytné funkce, které vedou ke správné funkčnosti další orgánů v lidském těle.

Ledviny jsou uloženy v bederní části lidského těla a mají přibližnou velikost 12 x 6 x 3 cm a váží zhruba 150g. Mezi jejich hlavní činnosti patří tedy následující:

Odstraňování odpadních a toxických látek z těla:

Mezi tyto látky patří např. urea, kyselina močová, kreatinin, užívané léky.

Udržování patřičného množství tekutin a látek:

Ledviny se starají i o to, aby v lidském těle byl dostatek minerálů či tekutin, tím udržují stabilitu vnitřního prostředí organismu.

Tvorba hormonů

Ledviny se rovněž starají o tvorbu různých druhů hormonů, které například řídí krevní tlak či ovlivňují vznik červených krvinek.

Sledování vitamínů

Ledviny také mimo jiné ovlivňuji metabolické aktivity lidského těla v podobě vápníku a fosforu, rovněž produkují vitamín D, a starají se tak o správnou stavbu kostí v lidském těle.